Erdély 12 településén, közel 600 pedagógus részvételével zajlik a program, az első héten többek között Szatmárnémetiben. Július 9. és 14. között városunk ad otthon a 26. alkalommal megrendezett akadémia egyik állomásának, ahol 47 résztvevővel tart képzést négy egyetemi oktató a Babes Bolyai Tudományegyetem kihelyezett karán.
Baranyai Tibor, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége elnökének köszöntője után Kallós Zoltán főtanfelügyelő-helyettes és Szejke Ottília elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő is beszédet mondtak a résztvevőknek.
A résztvevők többsége a kurzusra Szatmár megyéből érkezik, de jelentkeztek tanítók Bihar és Máramaros megyékből is.
Általánosságban elmondható, hogy az Akadémia különböző szekciói keretében zajló fórumokon elősorban arra törekednek, hogy a szakma hangját hallassák. Milyen például az ideális és a valóságos pedagógus? Milyen az interperszonális kapcsolat a közoktatás szereplői között? Milyen iskolaképek fogalmazódnak meg, hogyan alakulnak a vélemények az iskola társadalmi feladatairól, kapcsolatairól?
A következő egy hétben többek között arról lesz szó, hogyan lehet fejleszteni a kreativitást az iskolákban. Előkerül majd a modern pedagógus milyenségét illető téma is, hiszen jelentősen megváltoztak a szerepek az oktatási intézmények életében. A résztvevők sokat tanulhatnak majd arról, milyen módszerekkel is lehet, illetve érdemes változtatni ahhoz, hogy a lehető legtöbbet és a legjobb eredményeket hozzák ki a diákokból.
Mindezekre és hasonló kérdésekre keresik a választ a szűkebb szakmai kérdések megválaszolása mellett.